
Quorn Meatless Homestyle ChiQin Cutlets
4 out of 5 stars
Rate this product

Quorn's NEW premium Meatless Homestyle ChiQin Cutlets have a crispy breading and an amazing meat-like texture that you won't believe is not fried chicken! Our meatless chicken cutlets feature in recipes such as Meatless Reuben ChiQin Sandwich and Quorn ChiQin Katsu Curry.
Quick and easy to prepare these vegetarian chicken cutlets are part of an epic restaurant-quality sandwich that you can make at home.
240 cals
(Per 100g)
12g of fat
(Per 100g)
Frozen
Product information
High in Protein
Good source of fiber
Soy-free
Non-gmo
Pack Sizes
Ingredients
Mycoprotein (41%), Water, Egg White, Wheat Flour (Wheat Flour, Calcium Carbonate, Niacin, Iron, Thiamine), Sunflower Oil, Canola Oil, Contains 2% or less of: Yeast Extract, Wheat Protein, Corn Starch, Wheat Gluten, Pea Fiber, Wheat Flour, Potato Dextrin, Salt, Onion Powder, Leavening (Diphosphates, Baking Soda, Ammonium Carbonate), Calcium Chloride, Calcium Acetate, Pectin, Garlic Powder, Spices, Sugar, Dextrose, Smoked Paprika, Yeast, Spice Extracts (Black Pepper, Marjoram, Thyme), Color (Paprika Extract).
Contains Wheat, Egg.
Nutritional Information
| Typical Values | Per 1 cutlet (130g) |
|---|---|
| Calories | 240 |
| Total Fat | 12g |
| Saturated Fat | 1g |
| Trans Fat | 0g |
| Cholesterol | 0mg |
| Sodium | 570mg |
| Total carbohydrate | 23g |
| Dietary fiber | 6g |
| Sugar | 4g |
| Protein | 14g |
Cooking Instructions
Quorn Meatless Homestyle ChiQin Cutlets (260g)
For best results, cook in the OVEN OR AIR FRYER.
Oven 20 MIN
Preheat oven and a baking sheet to 400°F. Remove baking sheet from oven and prepare with cooking spray. Place Quorn Homestyle Meatless ChiQin Cutlets on the prepapred baking sheet and bake for 20 minutes, flipping them half-way through cooking time for maximum crispiness.
Air Fry 15 MIN
Preheat air fryer to 360°F. Place 1 Quorn Homestyle Meatless ChiQin Cutlet in air fryer and cook for 15 minutes or until cutlet is thoroughly heated.

Cooking with Quorn Meatless Homestyle ChiQin Cutlets
Cook up a feast with our tasty meatless recipes. They’re delicious and are kind to the planet’s resources too. Win Win.
See all recipes





