
Quorn Meatless ChiQin Nuggets
4 out of 5 stars
Rate this product

Our crowd-pleasing Vegetarian Meatless Chicken Nuggets have a light, crispy breading and an amazing, tender meat-like texture that's even better than chicken nuggets made with meat. They have the awards to prove it!
Enjoy our veggie chicken nuggets as a quick and easy snack or a delicious meal that the whole family will enjoy. They're a simple swap into mealtimes and a real treat for kids. You won't regret swapping Quorn Meatless ChiQin Nuggets into your mealtimes today.
270 cals
(Per 100g)
6g of fat
(Per 100g)
Frozen
Product information
Excellent source of protein
Soy-free
Non-gmo
Pack Sizes
Ingredients
Wheat Flour , Mycoprotein (34%), Water, Egg White, Wheat Starch, Canola Oil, Contains 2% Or Less Of Milk Proteins, Sugar, Textured Wheat Protein (Wheat Protein, Wheat Flour), Sage, Potato Dextrin, Onion Powder, Yeast Extract, Guar Gum, Wheat Gluten, Pectin, Salt, Calcium Chloride, Modified Corn Starch, Calcium Acetate, Pea Fiber, Yeast, Dextrose, Pepper, Turbinado Sugar.
Contains: Egg, Milk & Wheat.
Nutritional Information
| Typical Values | 5 Nuggets (118g) |
|---|---|
| Calories | 270 |
| Total Fat | 6g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Trans Fat | 0g |
| Cholesterol | 5mg |
| Sodium | 590mg |
| Total carbohydrate | 41g |
| Dietary fiber | 4g |
| Sugar | 2g |
| Protein | 13g |
Cooking Instructions
Quorn Meatless Nuggets 10.6 oz (300g)/32 oz
Quorn Meatless Nuggets are NOT ready to eat and require further cooking for food safety and quality. Remove all packaging. Cook from frozen. Ensure Quorn Meatless Nuggets reach an internal temperature of 165°F or above before serving. For best results, cook in the OVEN or AIRFRYER.
Oven 15 MIN
Preheat oven and a baking sheet to 425°F. Place Quorn Meatless ChiQin Nuggets on the heated baking sheet. Bake nuggets for 15 minutes, flipping them half-way through cooking time for maximum crispiness.
Air Fry 12 MIN
Preheat air fryer to 360°F. Place 1 Serving of Quorn Meatless ChiQin Nuggets in air fryer in a single layer and cook for 12 minutes.
Always cook thoroughly. All appliances vary, cooking times are approximate.

Cooking with Quorn Meatless ChiQin Nuggets
Cook up a feast with our tasty meatless recipes. They’re delicious and are kind to the planet’s resources too. Win Win.
See all recipes



