
Quorn Meatless ChiQin Patties
4 out of 5 stars
Rate this product

Try our delicious Quorn Meatless ChiQin Patties for a vegetarian twist on your next burger, salad or slider. Crispy batter and an amazing meat-like texture make our vegetarian patties a winner at dinner - and hard to tell apart from the real deal.
With plenty of protein per serving you'll being going meatless at every meal. Grab a packet then whip up one of our recipes featuring these delicious vegetarian patties.
160 cals
(Per 100g)
6g of fat
(Per 100g)
Frozen
Product information
Good Source of protein
Soy-free
Non-gmo
Pack Sizes
Ingredients
10.6oz (300g)/32 oz (907g) Quorn Chicktastic Meat-free Burgers
Mycoprotein (62%), Wheat Flour, Canola Oil, Water, Contains 2% or less of Wheat Starch, Rehydrated Egg White, Yeast Extract, Wheat Gluten, Milk Protein Isolate, Salt, Dextrin, Modified Corn Starch, Calcium Acetate, Calcium Chloride, Dextrose, Turbinado Sugar, Black Pepper, Yeast, Onion Powder, Guar Gum, Sage, Sugar.
Contains Egg, Milk & Wheat.
Nutritional Information
| Typical Values | 1 patty (75g) |
|---|---|
| Calories | 160 |
| Total Fat | 6g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Trans Fat | 0g |
| Cholesterol | 0mg |
| Sodium | 300mg |
| Total carbohydrate | 17g |
| Dietary fiber | 3g |
| Sugar | <1g |
| Protein | 9g |
Cooking Instructions
Quorn Meatless Patties 10.6 oz (300g)/32 oz
Quorn Meatless Patties are NOT ready to eat and require further cooking for food safety and quality. Remove all packaging. Cook from frozen. Ensure Quorn Meatless Patties reach an internal temperature of 165°F or above before serving. For best results, cook in the OVEN or AIRFRYER.
Oven 20 MIN
Preheat oven and a baking sheet to 425°F. Place Quorn Meatless ChiQin Patties on the heated baking sheet. Bake patties for 20 minutes, flipping them half-way through cooking time for maximum crispiness.
Air Fry 12 MIN
Preheat air fryer to 360°F. Place 1 Quorn Meatless ChiQin Patties in air fryer in a single layer and cook for 12 minutes.
Always cook thoroughly. All appliances vary, cooking times are approximate.

Cooking with Quorn Meatless ChiQin Patties
Cook up a feast with our tasty meatless recipes. They’re delicious and are kind to the planet’s resources too. Win Win.
See all recipes






