
Quorn Meatless Kickin’ ChiQin Cutlets
4 out of 5 stars
Rate this product

Quorn's NEW spicy premium Meatless Kickin' ChiQin Cutlets have a crispy breading with a fiery kick and an amazing meat-like texture that you won't believe is not fried chicken! They are quick and easy to prepare as part of an epic restaurant-quality sandwich that you can make at home.
240 cals
(Per 100g)
11g of fat
(Per 100g)
Frozen
Product information
High in Protein
Good source of fiber
Soy-free
Non-gmo
Pack Sizes
Ingredients
Mycoprotein (42%), Egg Whites, Wheat Flour (Wheat Flour, Calcium Carbonate, Niacin, Iron, Thiamine), Water, Sunflower Oil, Canola Oil, Contains 2% or less of: Yeast Extract, Wheat Protein, Wheat Gluten, Corn Starch, Potato Dextrin, Pea Fiber, Wheat Flour, Spices, Leavening (Diphosphates, Baking Soda, Ammonium Carbonates), Salt, Calcium Chloride, Calcium Acetate, Pectin, Onion Powder, Garlic Powder, Sugar, Dextrose, Dried Red Bell Pepper, Yeast, Paprika Extract (Color), Spice Extracts (Black Pepper, Capsicum).
Contains Egg, Wheat.
Nutritional Information
| Typical Values | Per 1 cutlet (130g) |
|---|---|
| Calories | 240 |
| Total Fat | 11g |
| Saturated Fat | 1g |
| Trans Fat | 0g |
| Cholesterol | 0mg |
| Sodium | 600mg |
| Total carbohydrate | 23g |
| Dietary fiber | 5g |
| Sugar | 5g |
| Protein | 15g |
Cooking Instructions
Quorn Meatless Kickin’ ChiQin Cutlets (260g)
For best results, cook in the OVEN OR AIR FRYER.
Oven 20 MIN
Preheat oven and a baking sheet to 400°F. Remove baking sheet from oven and prepare with cooking spray. Place Quorn Kickin' Meatless ChiQin Cutlets on the prepapred baking sheet and bake for 20 minutes, flipping them half-way through cooking time for maximum crispiness.
Air fry 15 MIN
Preheat air fryer to 360°F. Place 1 Quorn Kickin' Meatless ChiQin Cutlet in air fryer and cook for 15 minutes or until cutlet is thoroughly heated.
Always cook thoroughly. All appliances vary, cooking times are approximate

Cooking with Quorn Meatless Kickin’ ChiQin Cutlets
Cook up a feast with our tasty meatless recipes. They’re delicious and are kind to the planet’s resources too. Win Win.
See all recipes





