
Quorn Meatless Grounds
4 out of 5 stars
Rate this product

Amazingly versatile, Quorn Meatless Grounds Beef can be used to make many delicious meatless meals like veggie chilli, tacos or spaghetti. They have a great texture that’s sure to please everyone from vegetarians to meat-eaters. Try your favourite dish with Quorn Meatless Ground meat.
100 cals
(Per 100g)
2g of fat
(Per 100g)
Frozen
Product information
Excellent source of protein
Soy-free
Non-gmo
Pack Sizes
Ingredients
Mycoprotein (88%), Egg White. Contains 2% or less of Pea Fibre, Natural Caramelized Sugar Roasted Barley Malt Extract, Calcium Chloride & Calcium Acetate (Firming Agents).
Contains Egg.
Nutritional Information
Frozen
| Typical Values | Per Serving 1 cup (110g) |
|---|---|
| Calories | 100 |
| Total Fat | 2g |
| Saturated Fat | 1g |
| Trans Fat | 0g |
| Cholesterol | 0mg |
| Sodium | 65mg |
| Total carbohydrate | 10g |
| Dietary fiber | 8g |
| Sugar | <1g |
| Protein | 15g |
Cooking Instructions
Quorn Meatless Grounds (340g)
Remove all packaging. Ensure Quorn Grounds reach an internal temperature of 165F° or above before serving. For best results, cook on the STOVE TOP.
Stove-sauce 12 MIN
Pour about 3 cups (one 340g bag) of Quorn Meatless Grounds in a pan and add enough of your favorite sauce to cover. Cook over medium heat, stirring occasionally for 10-12 minutes or until Quorn Meatless Grounds are thoroughly heated.
Stove-oil 12 MIN
Heat 2 tablespoons of cooking oil in a large skillet over medium heat. Pour one bag of Quorn Meatless Grounds to skillet and season with desired flavors (ex. Taco). Cook, stirring frequently for 10-12 minutes or until thoroughly heated.
Always cook thoroughly. All appliances vary, cooking times are approximate.

Cooking with Quorn Meatless Grounds
Cook up a feast with our tasty meatless recipes. They’re delicious and are kind to the planet’s resources too. Win Win.
See all recipes



