
Philly-Style Meatless Sharp Cheese Cutlet Hoagie
Serves 2
40 mins
670 cals
(Per serving)
4 out of 5 stars
Rate this product
Quorn Meatless ChiQin Sharp Cheese Cutlets have a crispy breading and delicious melty cheese topping. These meatless chicken cutlets are packed with flavor and the perfect vegetarian, cheesy topping for a salad or protein addition for sauteed vegetables or pasta dish.
230 cals
(Per 100g)
12g of fat
(Per 100g)
Frozen
Excellent source of protein
Soy-free
Non-gmo
Mycoprotein (37%), Wheat Flour (Wheat Flour, Calcium Carbonate, Iron, Niacin, Thiamine), Emmental Cheese (Cheese, Potato Starch), Water, Sunflower Oil, Light Cream Cheese Spread, Egg White, Wheat Starch. Contains 2% or less of Yeast Extract, Wheat Semolina, Salt, Canola Oil, Yeast, Pectin, Calcium Chloride, Calcium Acetate, Onion Powder, Sage, Sugar, Leavening (Ammonium Bicarbonate).
Contains Egg, Milk & Wheat.
| Typical Values | Per 1 Cutlet (110g) |
|---|---|
| Calories | 230 |
| Total Fat | 12g |
| Saturated Fat | 3g |
| Trans Fat | 0g |
| Cholesterol | 15mg |
| Sodium | 490mg |
| Total carbohydrate | 21g |
| Dietary fiber | 5g |
| Sugar | 2g |
| Protein | 13g |
Quorn Meatless Sharp Cheese Cutlets are NOT ready to eat and require further cooking for food safety and quality. Remove all packaging. Cook from frozen. Ensure Quorn Meatless Sharp Cheese Cutlets reach an internal temperature of 165°F or above before serving. For best results, cook in the OVEN OR AIR FRYER.
Preheat oven and a baking sheet to 425°F. Place Quorn Meatless Sharp Cheese ChiQin Cutlets on the heated baking sheet. Bake cutlets for 20 minutes, flipping them half-way through cooking time for maximum crispiness.
CAUTION: Cutlet and cheese will be hot.
Preheat air fryer to 360°F. Place 1 Quorn Meatless Sharp Cheese ChiQin Cutlet in air fryer and cook for 15 minutes or until cutlet is thoroughly heated.
Always cook thoroughly. All appliances vary, cooking times are approximate.
Cook up a feast with our tasty meatless recipes. They’re delicious and are kind to the planet’s resources too. Win Win.
See all recipes