
Quorn Meatless ChiQin Fillets
4 out of 5 stars
Rate this product

Our Meatless Chicken Fillets taste fantastic simmered in your favorite sauce or rubbed with a generous pinch of herbs and spices as a great alternative to chicken breasts. These vegetarian chicken fillets are quick to cook too, so they're perfect for those midweek meatless meals where you've got more hungry mouths to feed than minutes to spare. Quorn Meatless ChiQin Fillets also have 60 calories and 9g of protein per serving.
60 cals
(Per 100g)
1g of fat
(Per 100g)
Gluten free
Frozen
Product information
Excellent source of protein
Soy-free
Non-gmo
Pack Sizes
Ingredients
Mycoprotein (86%), Egg White, Yeast Extract. Contains 2% or less of Calcium Chloride, Calcium Acetate, Onion Powder, Sage, Sugar.
Contains Egg.
Nutritional Information
| Typical Values | 1 Fillet (69g) |
|---|---|
| Calories | 60 |
| Total Fat | 1g |
| Saturated Fat | 0g |
| Trans Fat | 0g |
| Cholesterol | 0mg |
| Sodium | 190mg |
| Total Carbohydrate | 6g |
| Dietary fiber | 5g |
| Sugar | <1g |
| Protein | 9g |
Cooking Instructions
Quorn Meatless ChiQin Fillets (9.7oz 276g)
Quorn Meatless Fillets are NOT ready to eat and require further cooking for food safety and quality. Remove all packaging.
Cook from frozen. Ensure Quorn Meatless Fillets reach an internal temperature of 165°F or above before serving. For best results, cook on the STOVE TOP.
Stove-sauce 12 MIN
Place Quorn Meatless ChiQin Fillets in a pan with your favorite sauce. Cook over medium heat for 12 minutes flipping fillets frequently.
Stove-oil 8 MIN
Heat 2 tablespoons of cooking oil in a large skillet over medium heat. Add Quorn Meatless ChiQin Fillets to skillet and cook, flipping occasionally for 8 minutes or until fillets are golden brown and thoroughly heated.
Always cook thoroughly. All appliances vary, cooking times are approximate.

Cooking with Quorn Meatless ChiQin Fillets
Cook up a feast with our tasty meatless recipes. They’re delicious and are kind to the planet’s resources too. Win Win.
See all recipes




